Archiwum:

Rok 2015/ Rok 2014/ Rok 2013/ Rok 2012 / Rok 2011/ Rok 2010/ Rok 2009/ Rok 2008/ Rok 2007/ Rok 2006/ Rok 2005

2015


Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski

Jubileuszowa dziesiąta edycja Festiwalu odbyła się jak co roku w Kaliszu i w Ostrowie Wielkopolskim. Program koncertów był następujący:

Kalisz, Baszta „Dorotka”:
Sobota 15 sierpnia 2015

Orkiestra Dęta OSP Tłokinia Wielka, kapelmistrz Józef Czerniak

Niedziela 16 sierpnia 2015

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mycielin, kapelmistrz Mariusz Trzciński

Stowarzyszenie Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną” w Kaliszu, kapelmistrz Wojciech Zieleziński


Niedziela 23 sierpnia 2015

Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta OSP Stawiszyn, kapelmistrz Paweł Skrzypiński

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko, kapelmistrz Adrian Wałowski

Ostrów Wielkopolski, Rynek:
Niedziela 30 sierpnia 2015

Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Koźminek, kapelmistrz Jacek Konopczyński

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Festiwal dofinansowany został w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz oraz Powiat Ostrowski.


W niedzielę 24 maja w sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej odbyła się I Pielgrzymka Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą celebrowaną przez ks. Sławomira Nowaka, po której w repertuarze maryjnym prezentowały się chóry i orkiestry – w sumie prawie 400 osób. W Pielgrzymce udział wzięli: Chór "Radość" z Gorzyc Wielkich, Chór im. K.T. Barwickiego z Jarocina, Orkiestra Dęta OSP Kalisz-Dobrzec, Chór "Arion" z Kotlina, Chór im. Cz. Czypickiego z Koźmina, Chór parafialny pw. św. Grzegorza z Nowych Skalmierzyc, Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta w Nowych Skalmierzycach, Towarzystwo Śpiewacze "Cichy Kącik" z Ostrowa
Wielkopolskiego, Chór Męski "Harmonia" z Pleszewa, Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa, Chór kościelny pw. św. Cecylii ze Skalmierzyc oraz Chór "Cantare" z Żegocina. Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli ks. biskup Edward Janiak oraz Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik. W uroczystości uczestniczyli Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak oraz Sekretarz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Zdzisław Mielczarek.
Celami pielgrzymki były dziękczynienie Najświętszej Marii Pannie w wizerunku Skalmierzyckim za łaski i sukcesy osiągnięte przez amatorski ruch muzyczny, pobudzenie i rozwijanie zainteresowań muzyką sakralną, szczególnie muzyką
maryjną i jej uprawianie, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów artystycznych, konfrontacja osiągnięć i wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami oraz popularyzowanie polskiej muzyki chóralnej i orkiestralnej różnych epok. Organizatorem pielgrzymki byli Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr oraz proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Skalmierzycach. Organizacja pielgrzymki została wsparta finansowo przez Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce.


Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek 6 lutego 2015 r. w wieku 84 lat zmarł śp. Jan Dodot – zasłużony społecznik i działacz muzyczny. W chórach śpiewał nieprzerwanie od 1947 r. – najpierw w Chórze Męskim „Echo”, będąc przez wiele lat członkiem jego zarządu, następnie w Chórze parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, pełniąc tam funkcję wiceprezesa, w ostatnich 10 latach także w Chórze Klubu Seniorów „Echa”. W latach 1985-2005 pełnił funkcję prezesa Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim, koordynując działania na rzecz ponad 50 chórów i orkiestr dętych na obszarze południowej Wielkopolski (od roku 2005 prezes honorowy ostrowskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr). W latach 1989-2000 był także członkiem Zarządu Głównego PZChiO w Warszawie - po raz pierwszy południowa Wielkopolska miała swojego przedstawiciela we władzach centralnych Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 13 grudnia 2000 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta „Za szczególne osiągnięcia w społecznym ruchu muzycznym i upowszechnianiu kultury muzycznej”. W roku 2003 otrzymał Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Polski Związek Chórów i Orkiestr nadał mu swoje najwyższe odznaczenie – Złotą Honorową Odznakę z Brylantem. Msza święta pogrzebowa Jana Dodota odbędzie się w środę 11 lutego o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, po czym nastąpi złożenie prochów na cmentarzu przy ul. Bema.

*******************

W niedzielę 1 lutego 2015 trzynaście chórów z Południowej Wielkopolski po raz ostatni w tym sezonie zaśpiewało najpiękniejsze polskie kolędy. Dominowały wersje a’capella, nie brakowało jednak również wykonań z akompaniamentem i z towarzyszeniem zespołów instrumentalnych. Ten
niecodzienny koncert odbył się już po raz dziewiąty w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie. Organizacją zajął się Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz Południowo-wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. Koncert prowadził Wojciech Szuniewicz.


Wystąpiły:
- Chór im. Czesława Czypickiego z Koźmina Wielkopolskiego,
- Chór „Cecylia” z Sulmierzyc,
- Chór „Jutrzenka” z Kępna,
- Towarzystwo Śpiewacze z Odolanowa,
- Koło Śpiewacze „Cecylia” z Kobylina,
- Chór im. Kazimierza Tomasza Barwickiego z Jarocina,
- Koło Śpiewacze „Lutnia” z Pleszewa,
- Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa,
- Koło Śpiewacze „Harmonia” ze Zdun,
- Chór „Radość” z Gorzyc Wielkich,
- Zespół "Positive" z Krotoszyna,
- Chór Parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła z Krotoszyna,
- Stowarzyszenie Śpiewacze "LIRA" z Ostrowa Wielkopolskiego.