Archiwum: Rok 2007/ Rok 2006/ Rok 2005

Święto Pieśni chórów szkół ponadgimnazjalnych
W sobotę 29 listopada 2008 r. w II Liceum Ogólnokstzałcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu odbyło się XIV Święto Pieśni chórów szkół ponadgimnazjalnych. W spotkaniu udział wzięło 9 chórów:
- Chór "Bel Canto" z I Liceum w Kaliszu
- Chór "Chanson" I Liceum w Ostrowie Wielkopolskim
- Chór Katedry Kaliskiej "Cantate Deo"
- Chór "Alla Breve" z Liceum w Szamotułach
- Chór III Liceum w Ostrowie Wielkopolskim
- Zespół Muzyki Dawnej "Semibrevis" z Kalisza
- Chór "Kopernik" III Liceum w Kaliszu
- Chór Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim
- Międzyszkolny Chór "Dysonans" działający przy II Liceum w Kaliszu.
Każdy z chórów wykonał dwa dowolne utwory.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

Święto Pieśni chórów szkół podstawowych i gimnazjalnych
W sobotę 15 listopada odbyło się XIV już Święto Pieśni chórów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tym razem gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa w Kobiernie. W koncercie udział wzięło 11 chórów. Gościnnie wystąpił też Zespół Tańca Ludowego "Krotosz" z Krotoszyna.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

XXI Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski
W niedzielę 19 października 2008 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie odbył się XXI Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski, połączony z jubileuszem 85-lecia Chóru Męskiego "Harmonia". Wystąpili:
- „Cichy Kącik” – Towarzystwo Śpiewacze z Ostrowa Wlkp.
- „Echo” – Żeński Chór z Pleszewa
- Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa
- Chór im. K.T. Barwickiego z Jarocina
- Chór im. Cz. Czypickiego z Koźmina
- „Lutnia” – Koło Śpiewacze z Żerkowa
- „Cecylia” – Koło Śpiewacze z Sulmierzyc
- Chór Konkatedralny z Ostrowa Wlkp.
- „Arion” – chór mieszany z Kotlina
oraz
Jubilat, Chór Męski „Harmonia” z Pleszewa.
Każdy z chórów wykonał dowolny program, na który składały się trzy utwory. Oczywiście szerszy przegląd swych możliwości dał Chór - Jubilat, który wystąpił razem z działającym przy nim chórem chłopięcym "Schola Cantorum Pleseviensis". Po tym wystepie zasłużeni działacze Chóru "Harmonia" zostali odznaczeni honorowymi odznakami PZChiO a inne chóry złożyły okolicznościowe życzenia Jubilatowiu.
Przegląd został zorganizowany przez: Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, Dom Kultury w Pleszewie, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Ostrowie Wielkopolskim i Chór Męski „Harmonia” z Pleszewa.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

VIII Ogólnopolski Przegląd Chórów Nauczycielskich

15 chórów - w sumie ponad 450 chórzystów - uczestniczyło w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim. W piątek 3 października w auli Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Jana Pawła II rozpoczęły się przesłuchania chórów, w sobotę 4 października w tym samym miejscu odbył się Koncert Galowy Przeglądu. W niedzielę 5 października chóry występowały podczas Mszy św. w ostrowskich kościołach.

Kierownikiem artystycznym był (podobnie jak podczas poprzednich Przeglądów) Jerzy Wojtaszek, natomiast w Komisji Artystycznej zasiedli: prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. dr hab. Marek Mandecki (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu ), dr Katarzyna Jagiełło (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). Do Ostrowa przyjechały następujące zespoły:


1. Chór Związku Nauczycielstwa polskiego „Melodia” w Jędrzejowie
2. Koszaliński Chór Nauczycielski im. Feliksa Nowowiejskiego
3. Chór Nauczycielski „Belferek” w Lęborku
4. Chór Nauczycielski w Łodzi
5. Chór Mieszany „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu
6. Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ostrołece
7. Nauczycielski Chór „Coro Cantorum” w Ostrowcu Świętokrzyskim
8. Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim
9. Chór Nauczycielski Gminy Przygodzice w Przygodzicach
10. Chór Nauczycielski „Belcanto” przy Miejskim Ośrodku Kultury w Rypinie
11. Nauczycielski „Vivace” w Sochaczewie
12. Nauczycielski Chór Kameralny „Concentus” w Starachowicach
13. Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego "Con Anima" w Toruniu
14. Chór „Warszawianka” im. Karola Kurpińskiego w Warszawie
15. Chór Nauczycielski „Bacalarus” w Złotoryi

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

Wielkopolskie Śpiewanie

W środę 1 października na ostrowskim Rynku spotkali się melomani, by wziąć
udział w "Wielkopolskim Śpiewaniu" - projekcie muzycznym, który uświetnia
corocznie obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki w naszym regionie. W tym dniu
o wyznaczonej godzinie spotykają się w całej Wielkopolsce miłośnicy
śpiewania, aby wspólnie wykonać stare polskie piosenki. Sygnał do
rozpoczęcia śpiewu podaje za pośrednictwem Radia Merkury z Poznania znany
chórmistrz prof. Stefan Stuligrosz. W Ostrowie Wielkopolskim projekt
koordynuje Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Podobnie jak w
innych miastach Wielkopolski, także w naszym mieście wszyscy uczestnicy
otrzymali okazjonalny śpiewnik ze starymi polskimi pieśniami i piosenkami.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

Grają i śpiewają już 85 lat

Ostrowska Orkiestra Koncertowa oraz Chór Męski „Echo” to dwaj jubilaci, którzy w tym roku obchodzą 85-lecie istnienia. Ich współny koncert odbył się w piątek 26 września 2008 roku w murach ostrowskiej synagogi.

Muzyków młodego pokolenia reprezentowali także: laureat wielu festiwali Arkadiusz Kątny, który gra na marimbie, a także wokalista Michał Kaczmarek, który z ostrowską orkiestrą wykonał utwór Louisa Armstronga.

Jako pierwszy zaprezentował się Chór Męski „Echo” pod dyrekcję Janusza Lipińskiego, który zaczął swój koncert od utworu „Bogurodzica”. W jego wykonaniu publiczność usłyszała także i inne pieśni sakralne, oraz ludową muzykę żydowską.

W drugiej części koncertu można była wysłuchać Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod batutą Mariana Sikorskiego. Przedstawiła ona wiązankę utworów Gershwina, a także kompozycje, w których towarzyszył jej trębacz Marek Galubiński, obecnie solista Filharmonii Poznańskiej. Na zakończenie koncertu dwaj jubilaci wystąpili razem, a towarzyszył im chór ze szkoły muzycznej – „Con Forza”.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....


III Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski
W sierpniu ostrowski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr zorganizował imprezę prezentującą dorobek orkiestr dętych działających na terenie Południowej Wielkopolski – III Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Kolejnych sześć odsłon Festiwalu odbywało się, podobnie jak w latach poprzednich, w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim.
W Kaliszu pod Basztą „Dorotka” zaprezentowały się następujące zespoły: w niedzielę 3 sierpnia Orkiestra Dęta OSP Dobrzec pod dyrekcją Henryka Siudy, w niedzielę 10 sierpnia Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Stawiszynie pod dyrekcją Pawła Skrzypińskiego i Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Koźminku pod dyrekcją Henryka Siudy. Natomiast w piątek 15 sierpnia Stowarzyszenie Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną” w Kaliszu pod dyrekcją Marka Kubery i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie pod dyrekcją Henryka Siudy.
W drugiej połowie miesiąca na ostrowskim Rynku zagrały: w niedzielę 17 sierpnia Orkiestra Dęta OSP w Brzezinach pod dyrekcją Krzysztofa Sowy i Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Skalmierzycach pod dyrekcją Włodzimierza Janczewskiego, w piątek 29 sierpnia Big-Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego oraz w niedzielę 31 sierpnia Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury pod dyrekcją Tadeusz Lawrenca i Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyrekcją Mariana Sikorskiego.
Mieszkańcom Kalisza i Ostrowa została w ten sposób stworzona możliwość żywego, plenerowego kontaktu z tak wdzięczną w odbiorze muzyką jaką jest twórczość orkiestr dętych. Ogółem zaprezentowało się publiczności 10 orkiestr dętych. Festiwal został zorganizowany dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Kalisza, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

Orkiestry Dęte w Brzezinach

W niedzielę 27 lipca w Brzezinach w powiecie kaliskim odbyły się IV Brzezińskie Spotkania Orkiestr Dętych. Imprezę przygotowały Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Urząd Gminy w Brzezinach i Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach. W spotkaniach udział wzięły:
- Orkiestra Dęta OSP ISKRZYNIA,
- Orkiestra Dęta OSP KOŹMINEK,
- Orkiestra Dęta PAJĘCZNO,
- Orkiestra Dęta „TON" KOŚCIAN,
- Gminna Orkiestra Dęta OSP BRZEZINY.

Z okazji Spotkań prezes naszego Oddziału wręczył zasłużonym członkom orkiestry honorowe odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a najstarszej orkiestrze - z Pajęczna - okolicznościowy puchar.

 

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

30 zespołów na 30-lecie Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr" - pod takim hasłem świętowaliśmy 8 czerwca 30-lecie powstania naszego Oddziału PZChiO. Rynek w Ostrowie Wielkopolskim był w niedzielne przedpołudnie bardzo głośny. To tu prezentowało się 9 orkiestr: OSP Ołobok, OSP Dobrzec, OSP Lisków, OSP Brzeziny, OSP Iwanowice, Miejsko – Gminna Orkiestra ze Skalmierzyc, Orkiestra „Gród nad Prosną” z Kalisza, Ostrowska Orkiestra Koncertowa i Big Band Powiatu Ostrowskiego.

Po południu w auli Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej zaprezentowało się 21 chórów z: Gorzyc Wielkich, Jarocina, Kępna, Kobylina, Koła, Kotlina, Koźmina, Odolanowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa, Raszkowa, Zdun i Żerkowa.

Z okazji 30-lecia najbardziej zasłużeni działacze związku otrzymali odznaczenia Zarzadu Głównego oraz naszego Oddziału PZChiO. Koncerty zorganizowaliśmy ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

85-lecie Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej

W niedzielę 27 stycznia w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się koncert 85-lecia Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej. W jubileuszowym koncercie na widownię czekała muzyczna wędrówka od utworów z dziedziny muzyki poważnej po współczesne popularne przeboje. W uroczystości czynnie udział wziął także m.in. ostrowski Chór Nauczycielski.

Z okazji jubileuszu Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr uhonorował 6 najdłużej grających w orkiestrze muzyków honorowymi odznakami IV stopnia – złotymi z laurem, które wręczyli prezes ostrowskiego Oddziału PZChiO Karol Marszał wraz z prezesem honorowym Janem Dodotem. Natomiast kosz czerwonych róż wraz z życzeniami przekazali na ręce Prezesa i Dyrygenta Radosław Torzyński – Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Ryszard Taciak - Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

Orkiestra składa się obecnie z 48 członków - muzycy to w większości obecni lub byli pracownicy Fabryki „Wagon”, wspomagani uczniami szkoły muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim. Przez kilkadziesiąt lat działalności pracowało w niej 10 dyrygentów. Aktualnie prezesem Orkiestry jest Jerzy Kania, a dyrygentem Marian Sikorski.


...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

XXVIII Konkurs Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży
W sobotę 26 stycznia ostrowski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr był organizatorem finału wojewódzkiego XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży, który odbył się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie. Już po raz 7 etap wojewódzki odbył się w naszym mieście, co pokazuje, że centrum wielkopolskiej chóralistyki szkolej znajduje się w południowej Wielkopolsce.
W przeglądzie udział wzięły następujące zespoły:
- Chór "Semplice" Gimnazjum nr 9 w Kaliszu (dyrygent Grażyna Dziedziak)
- Dziecięco-Młodzieżowy Chór Szkół Nazaretańskich z Kalisza (dyrygent s. Karen Trafankowska)
- Chór Zespołu Szkół Publicznych w Sulmierzycach (dyrygent Mariusz Kaźmierczak)
- Chór "Kopernik" III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu (dyrygent Henryka Iglewska-Mocek)
- Chór "Bel Canto" I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu (dyrygent Krzysztof Niegowski)
- Chór "Resonantes" Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie (dyrygent Agnieszka Sobczak)
- Chór Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu (dyrygent Szczepan Tomczak)
- Chór "Chanson" I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim (dyrygent Jadwiga Smok).
Jury w składzie: mgr Jerzy Wojtaszek (przewodniczący), prof. Andrzej Ryłko, mgr Andrzej Sobański i inż. Jan Dodot do następnego etapu w Bydgoszczy zakwalifikowało 3 chóry:
1. Dziecięco-Młodzieżowy Chór Szkół Nazaretańskich z Kalisza
2. Chór "Kopernik" III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu
3. Chór Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu.
Konkurs został zorganizowany przy wsparciu finansowym Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.


...::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

II Kolędowe Spotkanie Chórów Południowej Wielkopolski
W niedzilę 20 stycznia w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Krotoszynie zorganizowaliśmy razem z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury II Kolędowe Spotkania Chórów Południowej Wielkopolski. Koncert prowadził dyrektor Ośrodka pan Wojciech Szuniewicz, podczas koncertu obecny był także proboszcz miejscowej parafii ks. Leon Spaleniak.
Każdy z chórów wykonał po 2 kolędy. Zaprezentowały się:
1) Chór Parafialny przy par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie
2) Chór Męski "Harmonia" z Pleszewa
3) Chór Konkatedralny pw. św. Grzegorza z Ostrowa Wielkopolskiego
4) Koło Śpiewacze "Harmonia" ze Zdun
5) Zespół Śpiewaczy "Lutnia" z Pleszewa
6) Chór im. K.T. Barwickiego z Jarocina
7) Chór Żeński "Echo" z Pleszewa
8) Koło Śpiewacze "Cecylia" z Sulmierzyc
9) Towarzystwo Śpiewacze "Cichy Kącik" z Ostrowa Wielkopolskiego
10) Chór im. Cz. Czypickiego z Koźmina
11) Chór "Arion" z Kotlina
12) Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa
13) Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" z Żerkowa
Koncert zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem kolęd "Lulajże Jezuniu" i "Bóg się rodzi".