Archiwum: Rok 2008/ Rok 2007/ Rok 2006/ Rok 2005

 

 

Drugie Święto Pieśni odbyło się w sobotę 28 listopada w Kaliszu w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Jego bohaterami były chóry szkół ponadgimnazjalnych. Były to:
- Międzyszkolny Chór "Dysonans" II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu pod dyrekcją Izabeli Pietrzak
- Chór "Bel Canto" I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu pod dyrekcją Krzysztofa Niegowskiego
- Chór "Chanson" I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Jadwigi Smok
- Chór "Consonans" I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie pod dyrekcją Aliny Fabisiak
- Chór "Cantate Deo" Katedry Kaliskiej pod dyrekcją Katarzyny Kubery
- Zespół Muzyki Dawnej "Semibrevis" przy Gimnazjum nr 9 w Kaliszu pod dyrekcją Grażyny Dziedziak
- oraz Chór "Kopernik" III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek.
Przyszłoroczne Święta odbędą się w Zdunach i Ostrowie Wielkopolskim.

....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::...

Święta Pieśni chórów szkolnych
W sobotę 14 listopada odbyło się w Zespole Szkół Publicznych w Rozdrażewie Święto Pieśni chórów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Impreza zorganizowana została przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wzięło w niej udział 10 zespołów:
- Chór Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie pod dyrekcją Ewy Olek
- Chór Szkoły Podstawowej nr 2 w Sycowie pod dyrekcją Małgorzaty Sumisławskiej
- Chór „Żółtodzioby” z Zespołu Szkół w Godzieszach Wielkich pod dyrekcją Izabeli Woszczek
- Chór Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie pod dyrekcją Grzegorza Polańskiego
- Chór Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie pod dyrekcją Przemysława Paterki
- Zespół Muzyki Dawnej „Artifex” pod dyrekcją Grzegorza Polańskiego
- Chór „Song” ze Szkoły Podstawowej w Kobiernie pod dyrekcją Iwony Kałążnej
- Chór Zespołu Szkół w Zdunach pod dyrekcją Adama Szczuraszka
- Chór Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie pod dyrekcją Piotra Ratajczaka
- oraz gościnnie Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" z Moszczanki i Skrzebowej pod dyrekcją Jolanty Marszał.


....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

II Europejski Festiwal Chórów Nauczycielskich W czwartek 1 października uroczystym koncertem w ostrowskiej konkatedrze zainaugurowany został II Europejski Festiwal Chórów Nauczycielskich. Koncert rozpoczął się występem zdobywcy nagrody Grand Prix I edycji Festiwalu w 2006 roku - ostrowskiego Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza, biorącego udział w Festiwalu poza konkursem. Następnie wystąpiły chóry śpiewających nauczycieli z Preili (Łotwa), Ostrołęki (Polska), Ogre (Łotwa) oraz Koszyc (Słowacja). Każdy z zespołów zaprezentował się w kilkunastominutowym programie muzyki sakralnej.
Drugi dzień Festiwalu upłynął śpiewającym nauczycielom pod znakiem prób i wreszcie przesłuchań konkursowych, które odbyły się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Tam każdy z zespołów wykonał piętnastominutowy program, z jednym obowiązkowym utworem kompozytora polskiego. Prezentacjom przysłuchiwało się jury w składzie: prof. Jadwiga Gałęska-Tritt  (Akademia Muzyczna w Poznaniu), prof. Marek Gandecki (Akademia Muzyczna w Poznaniu) oraz prof. Krzysztof Szydzisz (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy).
Przed południem w sobotę 3 października chóry miały okazję do zapoznania się z atrakcjami Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. Jednak najbardziej wyczekiwanym przez śpiewaków momentem był wieczorny koncert galowy w auli Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej. Tam po występach wszystkich zespołów nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Ze względu na bardzo wyrównany poziom konkursu jury postanowieło nie przyznawać nagrody Grand Prix. Zdobywcą I miejsca okazał się Nauczycielski Chór Kameralny z Ogre na Łotwie, który w nagrodę otrzymał oprócz pucharu 800 Euro. Za nim znalazły się Chór Nauczycielski Regionu Preili z Łotwy (nagroda 600 Euro) oraz Chór Nauczycielski z Koszyc na Słowacji (nagroda 400 Euro). Chór ZNP z Ostrołęki otrzymał wyróżnienie wraz z nagrodą 200 Euro. Koncert galowy zakończył się wykonaniem "Ody do radości" Ludwika van Beethovena w trzech językach chórów biorących udział w Festiwalu.
Ostatni dzień Festiwalu rozpoczął się dla chórzystów śpiewem podczas Mszy świętych w ostrowskich kościołach Świętego Ducha, św. Antoniego oraz św. Pawła Apostoła. Samo zamknięcie imprezy nastąpiło o godz. 12.00 na Rynku, gdzie odbyło się doroczne "Ostrowskie Śpiewanie" z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Uczestniczyło w nim około 300 osób - chóry biorące udział w Festiwalu ale także i inni miłośnicy muzyki chóralnej z Ostrowa i okolic. Każda osoba otrzymała śpiewnik z tekstami oraz nutami kilku polskich utworów patriotycznych i ludowych. Chóry zagraniczne wykonały także kilka utworów ze swojego repertuaru.
Impreza odbyła się dzięki wsparciu Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego. Jej organizatorem był ostrowski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ogółem około 2000 osób miało okazję posłuchać w ostatnich dniach muzyki chóralnej w wykonaniu śpiewających nauczycieli.
Kolejna edycja Festiwalu odbędzie się za dwa lata.

....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

 

Letni Festiwal Orkiestr Dętych

W sierpniu 2009 roku już po raz czwarty zorganizowaliśmy Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. W Festiwalu udział wzięły następujące zespoły, które prezentowały się najpierw pod Basztą Dorotką w Kaliszu (2, 9 i 15 sierpnia) a następnie na Rynku w Ostrowie Wielkopolskim (16, 23 i 30 sierpnia):

- Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Skalmierzycach pod dyrekcją Włodzimierza Janczewskiego

- Big-Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego

- Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta OSP w Stawiszynie pod dyrekcją Pawła Skrzypińskiego

- Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie pod dyrekcją Henryka Siudy

- Stowarzyszenie Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną” w Kaliszu pod dyrekcją Marka Kubery

- Orkiestra Dęta OSP w Iwanowicach pod dyrekcją Marka Kubery

- Orkiestra Dęta OSP Dobrzec pod dyrekcją Henryka Siudy

- gościnnie Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" z Moszczanki pod kierownictwem Jolanty Marszał

- Orkiestra Dęta OSP w Brzezinach pod dyrekcją Krzysztofa Sowy

- Orkiestra Dęta OSP w Ołoboku pod dyrekcją Stanisława Jarosika

- Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury pod dyrekcją Tadeusza Lawrenza

- Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyrekcją Mariana Sikorskiego.

Koncerty zrealizowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

z pomocą Miasta Kalisza, Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiatu Ostrowskiego.

....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

XXII Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski
W niedzielę 21 czerwca w Zamku w Koźminie Wielkopolskim zorganizowaliśmy
XXII Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski połączony z XVII Koźmińskimi
Spotkaniami Chóralnymi. Udział w koncercie wzięli:
Chór im. Kazimierza Tomasza Barwickiego z Jarocina
Koło Śpiewacze "Cecylia" z Kobylina
Chór "Arion" z Kotlina
Chór im. Czesława Czypickiego z Koźmina
Chór Konkatedralny z Ostrowa Wielkopolskiego
Stowarzyszenie Śpiewacze "Cichy Kącik" z Ostrowa Wielkopolskiego
Chór Męski "Harmonia" z Pleszewa
Chór Mieszany "Lutnia" z Pleszewa
Chór Żeński "Echo" z Pleszewa
Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa
Chór Mieszany "Cecylia" z Sulmierzyc
Chór Mieszany "Harmonia" ze Zdun.
Każdy z chórów zaprezentował dowolny program złożony z trzech utworów.
Dłuższą prezentację miał tylko chór- jubilat: 120-letni Chór im. Czesława
Czypickiego z Koźmina.
Przegląd został dofinansowany przez Gminny Zespół Instytucji Kultury i
Kultury Fizycznej w Koźminie Wielkopolskim, Samorząd Województwa
Wielkopolskiego oraz Powiat Krotoszyński.

....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

Nowe władze Oddziału PZChiO
W dniu 25 kwietnia odbył się w Ostrowie Wielkopolskim Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Ostrowie Wielkopolskim. W spotkaniu, które prowadził prezes honorowy Jan Dodot, uczestniczyło 53 delegatów reprezentujących chóry i orkiestry wchodzące w skład Oddziału.
Prezes Karol Marszał podsumował 4-letnią kadencję ustępującego zarządu Oddziału. W ciągu tych lat zarząd kontynuował organizację imprez, które wpisały się już dawno w kalendarz działań Oddziału, takich jak: Przeglądy Chórów Południowej Wielkopolski, Przeglądy Orkiestr Miejskich, Przeglądy Orkiestr Dętych OSP, Ogólnopolski Przegląd Chórów Nauczycielskich, Święta Pieśni Chórów Szkolnych oraz etap wojewódzki Konkursu Chórów Dzieci i Młodzieży a cappella. Zainicjowane zostały także nowe imprezy, takie jak Kolędowe Spotkanie Chórów, Letni Festiwal Orkiestr Dętych oraz Europejski Festiwal Chórów Nauczycielskich. Imprezy powyższe odbywały się dzięki dotacjom wielu instytucji, przede wszystkim Samorządu Województwa Wielkopolskiego, ale także Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Miasta Kalisza, Miasta Jarocina, Powiatu Ostrowskiego, Powiatu Jarocińskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Powiatu Krotoszyńskiego. Na dzień 31 grudnia 2008 roku Oddział liczył 1213 członków, zrzeszonych w 35 chórach, 20 orkiestrach i jednym zespole muzyki dawnej. Oddział obejmuje swym działaniem osiem powiatów południowej Wielkopolski - byłe województwo kaliskie.
Podczas Zjazdu wybrano nowe władze Oddziału. Prezesem jednogłośnie wybrany został na kolejną kadencję dr Karol Marszał. W skład zarządu weszli także: wiceprezes Jerzy Wojtaszek, drugi wiceprezes Andrzej Sobański, dyrektor komisji artystycznej ds. orkiestr Marian Sikorski, sekretarz Zbigniew Drwal, skarbnik Grzegorz Szwarc, członkowie:  Jan Czaja, Grażyna Dziedziak, Wojciech Gaweł, Werner Orlikowski, Henryk Siuda, Krzysztof Sowa, Ryszard Zapart, Emilia Zdrojowa. Wybrano także nową Komisję rewizyjną, w składzie: przewodniczący Czesław Gulczyński oraz członkowie Bronisław Andrzejewski i Antoni Janaszewski.
W części artystycznej zjazdu wystąpił Zespół Muzyki Dawnej „Santarello” z Kalisza, pod dyrekcją Grażyny Dziedziak.

....::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::....

Pożegnanie z kolędą. W niedzielę 1 lutego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie odbyło się III Kolędowe Spotkanie Chórów Południowej Wielkopolski, tym razem pod hasłem „Pożegnanie z kolędą”. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, którego dyrektor – Wojciech Szuniewicz – prowadził cały koncert.

Wzięło w nim udział 14 chórów: Chór Mieszany "Radość" z Gorzyc Wielkich, Chór im. K. T. Barwickiego z Jarocina, Chór "Arion" z Kotlina, Chór im. Cz. Czypickiego z Koźmina, Towarzystwo Śpiewacze z Odolanowa, Chór Kościelny p.w. św. Grzegorza parafii św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim, Towarzystwo Śpiewacze "Cichy Kącik" z Ostrowa Wielkopolskiego, Chór Męski "Harmonia" z Pleszewa, Chór Mieszany "Lutnia" z Pleszewa, Chór Żeński "Echo" z Pleszewa, Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa, Chór Mieszany "Cecylia" z Sulmierzyce i Chór Mieszany "Harmonia" ze Zdun. Każdy z zespołów wykonał po 3 dowolnie wybrane kolędy. Przegląd, w którym udział wzięło ponad 400 chórzystów, zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy „Bóg się rodzi”.