Archiwum:

Rok 2017
Rok 2016/ Rok 2015/Rok 2014/ Rok 2013/ Rok 2012 / Rok 2011/ Rok 2010/ Rok 2009/ Rok 2008/ Rok 2007/ Rok 2006/ Rok 2005

2017


W niedzielę 24 września Koło Śpiewacze "Cecylia" w Sulmierzycach świętowało swoje 125-lecie. Z tej okazji odbył się w kościele parafialnym koncert "Rozśpiewany Powiat". Uroczystość rozpoczęto Mszą św. odprawioną przez ks. kan. K. Tomaszewskiego. Historię Koła przedstawił prezes Kazimierz Kobusiński. Za wkład w propagowanie kultury muzycznej wśród mieszkańców Wielkopolski oraz animację życia kulturalnego w regionie Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał Kołu Śpiewaczemu "Cecylia" Odznaką Honorową "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego". Wyróżniajacych się hórzystów odznaczono także odznakami honorowymi Południowowielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. W koncercie obok Jubilata wystąpiły także zaproszone chóry z Kobylina, Koźmina Wielkopolskiego, Odolanowa oraz Zdun.


Koncert 125-lecia
W lipcu 1891 roku odbył się w Ostrowie Zjazd Śpiewaków Polskich, który dał początek zorganizowanemu ruchowi chóralnemu zarówno w Ostrowie jak i w całej Wielkopolsce. Na ostrowskim zjeździe przygotowano dokumenty, które pozwoliły na powstanie w Poznaniu w 1892 roku Związku Kół Śpiewaczych na Wielkie Księstwo Poznańskie, późniejszego Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego. Zorganizowany przez nas w sobotę 23 września 2017 w Ostrowie Wielkopolskim koncert był podsumowaniem wspaniałych lat aktywności chórów w naszym regionie. Można było wysłuchać prezentacji 12 chórów. Nie obyło się też bez odznaczeń - członek Zarządu Województwa Marzena Wodzińska udekorowała Odznakami za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego Karola Marszała (prezesa Związku), Andrzeja Sobańskiego (wiceprezesa) i Ryszarda Zaparta (kierownika biura, długoletniego prezesa Chóru „Lira”) natomiast nasze związkowe honorowe odznaki otrzymali - złote prof. Andrzej Ryłko (dyrygent Chóru „Echo”) i Kasper Ekert (dyrygent chórów z Jarocina i Koźmina), srebrną Karol Zmyślony (członek Chóru Nauczycielskiego) i brązową Katarzyna Zawada (dyrygentka Chóru „Cantare” z Żegocina).


ROZŚPIEWANE SZKOŁY WIELKOPOLSKI
W piątek 28 kwietnia 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim odbył się po raz pierwszy KONKURS CHÓRÓW SZKOLNYCH szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach Ogólnopolskiego Programu Narodowego Forum Muzyki: AKADEMIA CHÓRALNA – ŚPIEWAJĄCA POLSKA 2017. W wydarzeniu wzięło udział 29 chórów z regionu Południowej Wielkopolski, w tym aż 900 młodych chórzystów, a nad całością organizacyjną i merytoryczną czuwali kuratorzy regionalni – Jerzy Wojtaszek i Aleksandra Wojtaszek.
Podczas konkursu wystąpiły chóry z Ostrowa Wlkp. Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna, Zdun, Biadek, Lewkowa, Topoli Małej, Gorzyc Wielkich, Trzcinicy, Lasek, Wierzbna, Zgierza, Blizanowa, Jankowa Pierwszego udowadniając tym samym jak rozśpiewany mamy region. Każdy z chórów musiał przygotować utwór obowiązkowy zadany dla danej kategorii. Założeniem tego konkursu było przygotowanie „Opowieści Chóralnej” , która tworzy spójną całość powiązanych ze sobą utworów wątkiem wspólnym. Utwory te mogły być powiązane tekstem, ruchem itd. w zależności od kreatywności dyrygentów i chórzystów.
Laureatami najwyższych złotych pasm zostały: - w kategorii chórów szkół podstawowych (kat. B)-Chór zespołu Szkół w Blizanowie pod dyrekcją Marii Teresy Szczap oraz dwa wyróżnienia - za opowieść chóralną oraz dla wyróżniającego się dyrygenta - Chór Zespołu Szkół w Jankowie Pierwszym pod dyrekcją Ewy Mysłakowskiej oraz wyróżnienie za opowieść chóralną - Chór „Izydorki” Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika z Biadek pod dyrekcją Klaudii Szubert oraz wyróżnienie za opowieść chóralną - Chór Dziewczęcy „Gaudium” Szkoły Podstawowej nr 14 z Kalisza pod dyrekcją Andrzeja Dziedziaka.
- w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych o głosach równych (kat C):-Chór Gimnazjum nr 1 ze Zgierza pod dyrekcją Małgorzaty Ciechańskiej oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego
- w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych o głosach mieszanych (kat D) -Chór „Kopernik” III Liceum Ogólnokształcącego z Kalisza pod dyrekcją Henryki Iglewskiej – Mocek.
Ponadto srebrne pasmo oraz wyróżnienie za udany debiut otrzymał Chór Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim (dyrygent Agnieszka Śniegowska).


Warsztaty dla dyrygentów Śpiewającej Polski
W sobotę 18 marca odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Chórmistrzowskie dla dyrygentów chórów szkolnych regionu Wielkopolski Południowej oraz Wielkopolski Północnej i Zachodniej działających w ramach programu 'Śpiewająca Polska". Warsztaty nt. „Elementy techniki wokalnej w podziale wielogłosu” poprowadziła prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. W zajęciach praktycznych brały udział Chór GAMA Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim oraz Chór Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.

Zajęcia odbyły się w n Klubie - (dawny Klub Nauczyciela) w Ostrowie Wielkopolskim.


Warsztaty z rytmiki
W sobotę 25 lutego br. odbyło się spotkanie dyrygentów chórów szkolnych Regionu Wielkopolski Południowej programu "Śpiewająca Polska" oraz warsztaty chórmistrzowskie z rytmiki nt. „Ruch sceniczny a dramaturgia koncertu”, które poprowadziła dr Teresa Nowak. Zajęcia odbyły się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.

W niedzielę 29 stycznia 2017 czternaście chórów z Południowej Wielkopolski po raz ostatni w tym sezonie zaśpiewało najpiękniejsze polskie kolędy. Dominowały wersje a’capella, nie brakowało jednak również wykonań z akompaniamentem i z towarzyszeniem zespołów instrumentalnych. Ten niecodzienny koncert odbył się już po raz jedenasty w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie. Organizacją zajął się Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. Koncert prowadził Wojciech Szuniewicz.